Žogica je bila že od samega začetka v Petanovih rokah
Komentarji
27. 10. 2023, 05.00
, posodobljeno: 27. 10. 2023, 11.23
Seveda je prav, da v Portorožu ohranimo tenis igrišča. Seveda je prav, da najdemo mesto pod soncem tudi za domače in tuje tenisače, ki so se dolgo kalili na portoroškem pesku, v zameno pa gradili lokalni turizem. A ne za vsako ceno. Občinski odkup portoroškega tenis centra z izpogajanimi dotičnimi zemljišči bi bil upravičen, če bi Občina Piran razpolagala z bistveno večjim proračunom, z bistveno večjimi sredstvi in s precej manj dotrajano obstoječo infrastrukturo.
Občina bo za nakup teniškega centra in bližnjih zemljišč namenila približno 4,5 milijona evrov, skupaj z davkom pa nekaj manj kot 4,7 milijona evrov. Temu bo treba še prišteti vzdrževanje in sanacijo igrišč, če bodo na tem mestu zaživele še dodatne športne vsebine, kot je slišati na občini, denimo atletske steze ali tekaški stadion, bo vrednost te naložbe bistveno višja. To je veliko breme za tako majhno občino, zaradi tega pa bodo drugi projekti trpeli. Medtem pa v občini primanjkuje garažnih hiš, vrtcev, stanovanj, kolesarskih stez, portoroška promenada razpada že desetletja ter je v sramoto občini in lokalnemu turizmu ... Piranski župan Andrej Korenika prav gotovo ni imel enostavne naloge. Že lansko leto je občinski svet pod pritiskom družbe Terme Čatež, lastnice dotičnega teniškega centra, češ da že imajo kupca iz Hrvaške za nakup igrišč - za katerega pa mnogi menijo, da ni nikoli obstajal -, potrdil nakup, a je tedanji župan zamaknil odločitev na novo občinsko vodstvo. Stekla je tožba proti občini, s katero so zahtevali sklenitev kupoprodajne pogodbe. Občinski svet je tako letos pooblastil Koreniko, da se z direktorjem Term Čatež Bojanom Petanom pogaja za boljšo ponudbo - izboril je še dodatnih 7300 kvadratnih metrov zemljišč. Vendar pa zdaj, ko ima občina igrišča naposled v rokah, še ni povsem jasno, kaj bo z njimi natanko storila in kako jih bo vzdrževala. Ali bo posel donosen, pa se bo zares izkazalo šele čez 15 ali 20 let.
“To je veliko breme za tako majhno občino, zaradi tega pa bodo drugi projekti trpeli.”
Z druge strani pa so bile Terme Čatež z Bojanom Petanom na čelu že od vsega začetka v win-win situaciji. Poleg milijonov za tenis igrišča je Petan dosegel, da je še vedno živ projekt Termalna riviera, ki bi ga lahko oktobra letos občina razveljavila ali spremenila namembnost zemljišč. Po neuradnih informacijah pa naj bi si Petan od Korenike izpogajal še dodatno veliko korist - tu pa naj bi se skrivali milijoni -, dosegel naj bi, da bi se na zemljišču ob teniškem centru, ki pa ni bil predmet prodaje, gradil “gostinski objekt”, ob katerem so dopuščene tudi trgovska in nekatere druge dejavnosti. To zemljišče naj bi drago prodal družbi Drava GP, ki naj bi tukaj zgradila trgovski center Spar, čeprav je bilo na občini soglasje za ta trgovski center že dvakrat zavrnjeno.