S kolesom po beneški laguni
Čeprav je bolj oddaljena od gradeške in caorlske, ki nedvomno ponujata izjemne vedute in izstopajoče zanimivosti (predvsem tako imenovane casone - slamnate ribiške hiše, ki so marsikje preurejene v gostilne), je beneška laguna zaradi svoje raznovrstnosti lahko izjemna in v nasprotju s pričakovanji tudi precej praktična kolesarska destinacija, zlasti zaradi razvejane povodne povezljivosti.
Odlično izhodišče za kolesarski potep je Punta Sabbioni, od koder se lahko vkrcate na “vaporette”, ki plujejo za vse okoliške otoke Lido, Burano, Mazzorbo, Torcello, Murano. Za vozovnico Venezia Unica, s katero se lahko 24 ur prevažate z vaporetti, avtobusi in tudi z vlakom, je treba odšteti 25 evrov, na voljo pa so tudi možnosti za dva, tri ali sedem dni, če bi želeli raziskovanje podaljšati.
Avtomobil lahko parkirate na številnih parkiriščih v bližini vaporetto postaj na Punti Sabbioni, celodnevna parkirnina znaša pet evrov, če pa pridete dovolj zgodaj, lahko parkirate tudi zastonj ob glavni cesti.
Beneška laguna
Beneška laguna je ozek pas kopnega, ki sega od Lida di Jesolo na severu do ribiškega mesta Chioggia na jugu. Otok Lido je dolg komaj enajst kilometrov, širok največ dobrih tristo metrov in vsega skupaj obsega štiri kvadratne kilometre. Otok Pellestrina pod Lidom je dolg deset kilometrov, a precej ožji, ponekod meri v širino samo 25 metrov.
Za plovbo z Lida na Pellestrino boste potrebovali le pet minut.
V primeru, da vas v te kraje zanese na vrhuncu kolesarske sezone, spomladi in zgodaj jeseni, je priporočljivo na postajo priti kakšnih 15 ali 20 minut pred vkrcanjem, saj lahko kapitan zaradi gneče omeji količino koles, ki jih potniki lahko naložijo na ladjo.
Odlično izhodišče za kolesarski potep je Punta Sabbioni, od koder se lahko vkrcate na “vaporette”, ki plujejo za vse okoliške otoke Lido, Burano, Mazzorbo, Torcello, Murano.
Otok Lido, ki je od Punte Sabbioni oddaljen približno dvajset minut plovbe z vaporettom, je odlična prva kolesarska etapa. Če s seboj niste pripeljali svojega kolesa, si ga lahko tu izposodite po precej ugodni ceni (približno 15 evrov na dan) in se, če bo zadnjica zdržala, z njim odpravite vse do Chioggie. Do tja vas čaka nekaj več kot 20 kilometrov ležernega, povsem ravninskega kolesarjenja med izstopajočo arhitekturo in naravo, in dve razmeroma kratki plovbi s trajektom - najprej z Lida na Pellestrino, nato pa še s Pellestrine do Chioggie.
Pellestrina je turistično nekontaminiran otok, glavna dejavnost je ribištvo. (Foto: Biljana Pavlović)
Če s seboj niste pripeljali svojega kolesa, si ga lahko na Lidu izposodite po precej ugodni ceni (približno 15 evrov na dan) in se, če bo zadnjica zdržala, z njim odpravite vse do Chioggie. Do tja vas čaka nekaj več kot 20 kilometrov ležernega, ravninskega kolesarjenja.
Lido raj za ljubitelje arhitekture
Lido je za ljubitelje secesijske arhitekture, v Italiji znane kot liberty, pravcati raj. Zlasti nezgrešljiva sta hotela Ausonia Hungaria Palace, ki še vedno obratuje, in pa v filmu Lucchina Viscontija Smrt v Benetkah ovekovečeni Des bains, ki je že dolgo zaprt in bolj kot ne sameva. V njem je Thomas Mann tudi napisal slavno novelo, po kateri je bil omenjeni film posnet. Na Lidu se sicer bohoti še veliko zasebnih vil, ki so bile zgrajene v omenjenem slogu, njihovi arhitekti pa so si privoščili še številne druge eklektične dodatke.
Kolesarska trasa Punta Sabbioni - Chioggia (Foto: Biljana Pavlović)
A na Lidu bodo prišli na svoj račun tudi ljubitelji modernejše arhitekture, predvsem tiste iz časa fašizma, kateri Italijani pravijo racionalistična arhitektura. Izjemen spomenik te arhitekturne dediščine je letališče Nicelli, ki je bilo dokončno zgrajeno leta 1935 zaradi navala mondenih gostov na Lido in je tedaj veljalo za najsodobnejše letališče v Italiji. Letališče, ki je bilo pred časom v celoti obnovljeno, še vedno služi svojemu namenu, nanj pa pristajajo manjša, večinoma zasebna letala. V svoji notranjosti, kjer so ohranili številne drobne arhitekturne detajle (od napisov do slavnih futurističnih slik Guglielma Sansonija - Tatoja), gosti tudi zelo zanimive razstave, večinoma s področja dizajna in notranjega oblikovanja.
Slavni Hotel Des Bains na Lidu, ovekovečen v filmu Smrt v Benetkah. (Foto: Biljana Pavlović)
Turo po racionalistični arhitekturi Lida lahko nadaljujete po Lungomaru do Palače filma, zgrajene leta 1937, ki vsak september gosti najstarejši filmski festival na svetu. V njeni bližini pa leži še en arhitekturni biser iz tega obdobja, slavni Casino, ki je bil zgrajen eno leto kasneje v rekordno hitrem času - osmih mesecih. V njem je vse do 90. let delovala igralnica, danes pa v tej stavbi večinoma gostijo dogodke, kot so konference, gala večerje in razstave.
Malo naprej od Palače filma se nahaja najbolj imeniten hotel na Lidu Grand Hotel Excelsior, ki še dandanes izstopa s svojim orientalskim, eklektičnim arhitekturnim pridihom. Ta vsako leto v času Mostre gosti največje filmske zvezdnike, na njegovi terasi pa se je leta 1932 zgodba Mostre pravzaprav začela.
Če je sezona, je “granseola” nujna izbira v lokalnih oštarijah. (Foto: Biljana Pavlović)
Nemondeni, pristni Malamocco
Od tu lahko pot nadaljujete do Malamocca, od koder so nekoč vladali doži, danes pa je to precej zaspan del Lida, daleč od mondeno-turističnega vrveža. Prav zaradi tega je Malamocco odlična točka za spoznavanje lokalne kulinarike, ki seveda temelji na dnevnem ulovu rib. V eni od zakotnejših ulic za osrednjim trgom lahko zlahka najdete Trattorio Al Ponte di Borgo, kjer pa na mizi ne boste našli menija, ampak vam dnevne jedi predstavi vodja gostilne. Če je sezona, je morski pajek oziroma “granseola” nujna izbira, tipična jed pa je pasta alla malamocchina, ki jo pripravijo z omako iz pedočev in šalše. Na poti proti Malamoccu vas bo sicer na desni strani spremljal pogled na zloglasni otok Poveglia, ki velja za zakletega, na njem pa naj bi tudi “strašilo”, v smeri proti skrajni južni točki Lida (Alberoni) pa lahko ob jasnem vremenu občudujete nezgrešljivo hribovje vulkanskega izvora Colli Euganei.
Notranjost letališča Nicelli je skrbno kurirana in odprta za javnost. (Foto: Biljana Pavlović)
V petih minutah na neturistični Pellestrini
Pri svetilniku Rocchetta, malo naprej od zaselka Alberoni, se s kolesi vkrcate na trajekt in po približno petih minutah plovbe boste na Pellestrini. Ta otok je dolg približno deset kilometrov, podobno kot Lido, a je precej ožji, saj v širino ponekod meri le 25 metrov. Pellestrina je sicer turistično nekontaminiran otok - na platformi Airbnb so namreč registrirani samo trije apartmaji -, osrednja dejavnost pa je ribištvo, zato se tudi tukaj velja ustaviti in si naročiti kaj za pod zob.
Izkrcali se boste v zeleni oazi Santa Maria del Mare, kjer boste opazili tako imenovane “valli da pesca”, območja za ribolov, značilna za beneško laguno, ki so zaščitena z ograjami ali nasipi. Naprej je najstarejša in najbolj poseljena vas na otoku San Pietro in Volta, ki je polna pisanih manjših hiš. Na skrajnem jugu pa vas bo za ribiškim zaselkom otoka Sant'Antonio di Pellestrina pričakala še ena oaza miru - peščene sipine Naravnega rezervata Ca' Roman, ki nudi zatočišče več kot 190 vrstam ptic. V zaselku Sant'Antonio di Pellestrina se lahko vkrcate na trajekt za Chioggio ali pa jo s kolesom mahnete nazaj do Lida in skupno naredite 42 kilometrov.
Oštarija Al Notturno tik ob laguni, kjer si lahko naročite tudi jedi z modro rakovico. (Foto: Biljana Pavlović)
Po laguni tudi brez vaporetta
A po beneški laguni se lahko s kolesom podate tudi brez ladijskih povezav, tako da se v nasprotni smeri od prej opisane, odpravite še globlje v sugestivni močvirnati pejsaž. Izhodišče je ponovno Punta Sabbioni, od koder pot nadaljujete po kolesarski poti proti mestecu Treporti. Od tod si lahko za cilj zadate Lio Piccolo, majhen zaselek globoko v laguni, oziroma nadaljujete še slab kilometer do rta, kjer vas bo pričakala odlična oštarijo Al notturno - tudi tu so na meniju dobrote iz lagune, med temi pa tudi njen največji sovražnik zadnjih let modra rakovica.
Globoko v beneški laguni (Foto: Biljana Pavlović)
Ena najlepših kolesarskih poti v Italiji
Druga možnost pa je, da se odpravite proti Lidu di Jesolo, pri čemer boste del odkolesarili po novi kolesarski stezi Cavallino-Treporti, ki pa je zlasti v spomladansko-poletnem času zelo oblegana kolesarska destinacija, saj velja za eno najlepših kolesarskih stez v Italiji.
Zunanjost letališča Nicelli na Lidu (Foto: Tadej Gorup)
Ta panoramska kolesarska pot je dolga sedem kilometrov, od tega pa je kar pet kilometrov speljana po lesenih podestih na jekleni konstrukciji, ki visijo nad laguno. Ta najdaljša “pomolna” kolesarska steza v Evropi pa zaradi LED-osvetljave omogoča tudi vožnjo v nočnem času. Z glavne poti lahko skrenete na štiri naturalistične itinerarje, od katerih je najdaljša Pot lagunskih vrtov (La via degli Orti della Laguna), ki je dolga kar 25,5 kilometrov.
Palača filma na Lidu (Foto: Biljana Pavlović)
Ta del beneške lagune kolesarjem ponuja tako vožnjo v pristnem, naravnem okolju po nasipih kot na super moderni kolesarski stezi, ki pa prav tako omogoča stik s posebnim ekosistemom v laguni.