Program Svit: odzivnost na vabila se viša
V Sloveniji so v letu 2024 v presejalni program Svit povabili 319.700 oseb. 318.302 osebam je bilo vabilo vročeno, izjavo o sodelovanju je vrnilo 206.708 oseb, kar predstavlja 64,9-odstotno odzivnost, so v prvi objavi zapisali na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).
Program Svit deluje na nacionalni ravni od leta 2009. Foto: /
LJUBLJANA
> Program Svit je državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb in raka debelega črevesa in danke, ki deluje na nacionalni ravni od leta 2009. Nosilec programa je NIJZ.
V času pandemije je sodelovanje nekoliko upadlo
V program Svit se vključujejo moški in ženske v starosti med 50 in 74 let z urejenim osnovnim zdravstvenim zavarovanjem. Kot presejalni test se uporablja test na prikrito krvavitev v blatu. Osebe dobijo po pošti na dom vabilo k sodelovanju, ki ga izpolnjenega vrnejo programu. Nato prejmejo komplet za odvzem dveh vzorcev blata, ki ju pošljejo programu. Tam z laboratorijsko preiskavo ugotavljajo morebitno prikrito krvavitev v blatu, ki bi lahko pomenila prisotnost predrakavih sprememb na črevesni sluznici.
V program Svit se vključujejo moški in ženske v starosti med 50 in 74 let z urejenim osnovnim zdravstvenim zavarovanjem.
Odzivnost na vabila se postopno viša od začetka vzpostavitve programa Svit, z izjemo obdobja pandemije covid-19, ko je sodelovanje malce upadlo.
Letno zboli približno 1300 ljudi
Izjavo o sodelovanju v programu Svit je vrnilo več žensk (70,5 odstotka), kot moških (59,1 odstotka), podobno kot skozi vsa leta delovanja programa. Tudi v letu 2024 je odzivnost moških po navedbah NIJZ za enajst odstotnih točk nižja od odzivnosti žensk.
Rak debelega črevesa in danke je peti najpogostejši rak v Sloveniji.
Rak debelega črevesa in danke je namreč peti najpogostejši rak v Sloveniji. Za njim na leto zboli približno 1300 ljudi, približno polovica pa jih zaradi prepozno odkrite bolezni tudi umre. Ta rak se v telesu razvija več let brez opaznih bolezenskih znakov, ko pa se pojavijo zaznavne težave, je bolezen pogosto že zelo napredovala. Če pa je odkrita dovolj zgodaj, je lahko povsem ozdravljiva. Če odkrijejo in odstranijo predrakave spremembe na sluznici črevesa, jo je mogoče preprečiti, navaja NIJZ.