Robert Golob: “Ideja Evrope je navdahnila idejo o samostojnosti”
Današnje celodnevno praznovanje Dneva Evrope in 20-letnice vstopa Slovenije v EU se v Novi Gorici zaključuje z vrhuncem, slovesnostjo pred mestno hišo. V svečanem programu z vrhunskimi avtorji in izvajalci se odpira zgodba združene Evrope, ki upira pogled v prihodnost. To odločilno sooblikuje tudi Slovenija, je poudaril premier Robert Golob.
Foto: Luka Carlevaris
NOVA GORICA
> Režiserka in scenaristka proslave Neda Rusjan Bric je v programu, ki se sprehaja od ideje o združitvi evropskih narodov pod eno zastavo do nastanka in sodobnosti EU, z vsemi njenimi priložnostmi in tudi pretnjami, ko zaradi vojn na njenih mejah in rastočih nacionalizmov mir ni več tako samoumeven, kot je bil, premišljeno izbrala nastopajoče in besede, ki jih povezujejo v celoto.
Po uvodnih Zdravljici in Odi radosti sta se v preteklost in nato v prihodnost ozrla tudi govornika. Evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič je dejal: “Prvega maja 2004 je Unija postala večja in močnejša, s kar 10 novimi državami članicami. Slovenija pa je takrat izpolnila eno temeljnih ambicij svoje zunanje politike in družbe kot celote.” Spomnil je, kaj vse je pridobila Slovenija z vstopom v EU, zaradi katere smo se in se še lažje soočali tudi s krizami. Opozoril pa je, da mir na evropski celini ni samoumeven, temeljna načela in norme, ki ga zagotavljajo, se vse bolj kršijo. V Ukrajini, v Gazi in še marsikje. “Evropsko unijo, še bolj enotno in solidarno, še bolj trdno in močno, potrebujemo bolj kot kadarkoli prej. Potrebujemo jo za mir, blaginjo, demokracijo in spoštovanje človekovih pravic. Doma in po svetu. Vsak dan,” je opozoril. Zato mora biti EU energetsko, ekonomsko in varnostno odporna, demokratična, trdna v temeljnih vrednotah in vladavini prava
Slovenski premier dr. Robert Golob pa je spomnil, da se proslava dogaja v mestu, “ki je nastalo po svetovni moriji in ki je imelo namen, da ublaži bolečino meje, ki je tako zarezala v ta naš prostor. Prav ta bolečina je bila tista, ki je Evropejce na obeh straneh meje navdihovala, da moramo iskati boljšo prihodnost, snovati novo vizijo. In Evropa je bila odgovor.” Kje drugje kot tu, na edinstvenem in z evropskim duhom prežetim območjem, kjer so se zacelile brazgotine zgodovine, popravile rane razdora in stkale vezi prijateljstva, kjer bosta Nova Gorica in Gorica prihodnje leto Evropska prestolnica kulture, sploh praznovati obletnico.
“Evropska zgodovina je zaznamovana s stoletji navzkrižij med narodi. Ko so modre glave iskale rešitev, so ugotovile, da je samo ena pot, kako to preseči: pot vladavine prava, človekovih pravic in socialne države. Enake ideje so tlele tudi na tej strani, tudi v Sloveniji. Najbolj to dokazuje, da je bil eden glavnih sloganov v času našega osamosvajanja, Evropa zdaj! Že takrat je Slovenija stopala po evropski poti,” je spomnil. “Ravno ideja Evrope je bila tista, ki je navdihnila tudi idejo o samostojnosti. Že takrat smo vedeli, da Slovenija spada v evropsko družino. Podobno je navdih Trga Evrope navdih, kako združiti prostor obeh Goric v enovit mestni prostor. Trg Evrope je tudi simbol za Evropo. Prav na tem trgu se najbolj dokazuje, kako evropske vrednote lahko pomagajo, da se zacelijo rane preteklosti in sklenejo nova prijateljstva. Je simbol za celotno Evropo, ker kaže po naprej.”
Pred 20. leti je bil vstop trenutek veselja, smeha in tudi velikih pričakovanj. Po tej poti moramo še danes. “Naučili smo se, da je Evropa močna samo, če je enotna, in močna je točno toliko, kolikor je solidarna. In bolj kot je močna Evropa, bolj je varna Slovenija,” je prepričan Golob. EU ni le skup držav in narodov, je tudi skupnost vrednot, kot so vključenost, povezanost, spodbujanje raznolikosti: “Danes so žal te vrednote na preizkušnji. Ko bomo čez mesec dni izkoristili volilno pravico in na evropskih volitvah oddali svoj glas in povedali, v kašni Evropi želimo živeti, ne smemo pozabiti, da so evropske vrednote branik demokracije,” je še dejal.
Policijskemu orkestru, Zboru Slovenske filharmonije, duu Silence, ki je posebej za to priložnost ustvaril novo skladbo Evropa, Vladu Kreslinu, duetu Saše Vipotnik in Aleksandre Ilijevski ter skupini Trombone Connection so se v programu pridružili tudi DJ Brlee, dirigent Simon Perčič in goriški pianist svetovnega slovesa Alexander Gadjiev ter novogoriška mednarodna plesna skupina MN Dance Company s plesalci iz vsega sveta, na čelu s plesalcema in koreografoma Nastjo Bremec Rynia in Michalom Rynio, čez vse pa se prepleta video režiserke Jasne Hribernik. Program povezujeta igralki Lara Komar in Laro Fortuna. Scenografijo so si zamislili Rene Rusjan, Boštjan Potokar in Zala Zia Lenardič, kostumografijo Nataša Recer, svetlobo oblikuje Andrej Hajdinjak.