Ministrstvo za naravne vire in prostor z opozorilom vsem občinam, ki še vedno niso sprejele občinskih prostorskih načrtov, tudi trem istrskim

Med 212 slovenskimi občinami je 23 takšnih, ki še vedno niso sprejele občinskega prostorskega načrta, čeprav se bliža konec leta in rok, ki jim ga je postavilo ministrstvo za naravne vire in prostor. Pričakovanja, da bo ministrstvo znova zamaknilo datum sprejema OPN, so živa, zato so bile marsikatere občine presenečene, ko so prejele pismo z opozorilom, da če ne bodo sprejele svojih OPN-jev, jih bo namesto njih kar država. Opozorilo je pristalo tudi v nabiralnikih koprske, izolske in piranske občine.

Nekatere občine še lahko ujamejo konec leta, ko poteče rok, do 
katerega morajo sprejeti svoj občinski prostorski načrt, drugim se 
sploh ne mudi. Če ministrstvo za naravne vire in prostor ne bo 
podaljšalo zastavljenega roka, se bo v občinah domala ustavilo 
izdajanje gradbenih dovoljenj.   Foto: KS Bertoki
Nekatere občine še lahko ujamejo konec leta, ko poteče rok, do katerega morajo sprejeti svoj občinski prostorski načrt, drugim se sploh ne mudi. Če ministrstvo za naravne vire in prostor ne bo podaljšalo zastavljenega roka, se bo v občinah domala ustavilo izdajanje gradbenih dovoljenj.  Foto: KS Bertoki

ISTRA > Ministrstvo za naravne vire in prostor je 23 občin opozorilo, da bodo s 1. januarjem 2025 prenehali veljati stari občinski prostorski akti, in jim predstavilo posledice, ki bodo sledile, če OPN-ja ne bodo sprejele.

Ministrstvo je od občin, tudi koprske, izolske in piranske, zahtevalo, naj ga do 20. septembra obvestijo o časovnici sprejema OPN. V nasprotnem primeru pa se bo kar ministrstvo samo lotilo postopka priprave nadomestnega prostorskega izvedbenega akta za občine. Uporabilo bi postopek, ki velja za pripravo državnega prostorskega načrta ter bi imel pravno naravo občinskega prostorskega izvedbenega akta.

23

slovenskih občin še ni sprejelo OPN

Vse stroške za pripravo nadomestnega prostorskega izvedbenega akta za občine pa ne bo nosila država, temveč jih bodo plačale občine zamudnice.

“Gospodarska in druga škoda”

Občine, ki do 31. decembra 2024 ne bodo uveljavile svojega OPN, od 1. januarja 2025 ne bodo več smele uporabljati prostorskih sestavin občinskega dolgoročnega plana za obdobje med letoma 1986 in 2000, prostorskih sestavin občinskega srednjeročnega družbenega plana za obdobje med letoma 1986 in 1990 in niti prostorskih ureditvenih pogojev, sprejetih na podlagi Zakona o urejanju naselij.

Ker teh prostorskih sestavin ne bodo smele uporabljati, ne bodo imele niti pravne podlage za izdajo gradbenih dovoljenj niti pravne podlage za izdajo mnenj o skladnosti s prostorskim aktom, kar bo onemogočilo izdajanje gradbenih dovoljenj.

“Vašim občanom in drugim investitorjem ne bo omogočeno pridobivanje gradbenih dovoljenj, s čimer boste zaradi neodgovornega ravnanja vaše občine povzročili veliko gospodarsko in drugo škodo ... Ogroženo bo pridobivanje sredstev za izvedbo gradbenih projektov iz evropskih in nacionalnih skladov,” v svojem zadnjem pismu pravi ministrstvo za naravne vire in prostor.

Edino, kar bo tudi po 1. januarju 2025 veljavno, so prostorski izvedbeni načrti, sprejeti na podlagi Zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor, občinski lokacijski načrti, sprejeti na podlagi Zakona o prostorskem načrtovanju, ter zazidalni načrti, sprejeti na podlagi Zakona o urbanističnem planiranju.

Piran še vedno na popolnem začetku

Koprska, izolska in piranska občina so tek do cilja, sprejema občinskega prostorskega načrta (OPN), začele v letu 2007 in domala sočasno, vendar so doslej prispele na povsem različne točke poti.

Koprska je svoj OPN pripeljala do faze, ko ga mora pripraviti za sprejem v občinskem svetu. Župan Aleš Bržan je iz osnutka “pometal” vse razvojne pobude, ki niso bile po volji ljudi in zaradi katerih so grozili tudi z referendumom. Izolska občina svojega osnutka še ni pripeljala do javne obravnave, ta je v načrtu konec leta, nakar župana Milana Bogatiča čaka še sprejem OPN-ja v občinskem svetu.

Piranska občina pa vodi čisto samosvojo zgodbo, saj se je župan Andrej Korenika odločil, da bo zavrgel delo svojih predhodnikov in začel znova. Doslej ni predlagal v sprejem niti sklepa o začetku priprave OPN, kar mu ministrstvo prav tako očita.

V Piranu so namreč vse začeli znova in ministrstvo opozorili na tisto, kar ve že samo: da ne bo možno trgovati z zemljišči in izdajati gradbena dovoljenja, če rok za sprejem ne bo podaljšan, kar vidijo kot nedopusten poseg v pravico do zasebne lastnine in dedovanja.

Na naše vprašanje, kaj so ministrstvu, ki je zahtevalo, naj mu do 20. septembra pošljejo časovnico dogodkov, odgovorili, v piranski občini še niso odgovorili.


Najbolj brano