Protestniška nedelja v Kopru: “Božje besede stran od medicinske nege”
Istra
23. 03. 2025, 18.51
, posodobljeno: 24. 03. 2025, 15.44
V Kopru je ta konec tedna dišalo po demokraciji. V mestu so namreč gostili kar dva shoda. V Taverni so se na tako imenovanem Pohodu za življenje pod geslom “Človek že od spočetja” zbrali nasprotniki splava, istočasno pa se je v odziv na ta pohod na Titovem trgu začel shod zagovornikov pravice do umetne prekinitve nosečnosti, ki ga je organiziral Socialistrski bralni krožek.
Odpri galerijo
“Naj se vidi, naj se sliši – ženska moč!” so vzklikale zagovornice in
zagovorniki umetne prekinitve nosečnosti. Foto: Aljaž Novak
KOPER
> Že pred uradnim pričetkom shodov je bilo slutiti, da se v Kopru nekaj pripravlja. Na mestnih ulicah je bilo namreč opaziti več policijskih patrulj. Okrog 11.30 pa je na Titovem trgu tudi zares završalo.
Na shodu, ki ga je organiziral Socialistrski bralni krožek se je zbralo nekaj več kot 100 ljudi, med njimi tudi nekaj vidnih primorskih obrazov, denimo upokojena zdravnica primarij Jasna Čuk Rupnik. “Tu sem zato, ker verjamem, da moramo varovati reproduktivne pravice žensk. Če jih ne bomo varovali, jih bo svet povozil,” je povedala za Primorske novice. “Če si ženska zaradi kakršnega koli razloga ne more privoščiti otroka, je prav, da ji stroka omogoči splav,” je še dodala.
Martin Kodarin
Socialistrski bralni krožek
“Koper je bil od nekdaj 'rdeče' mesto. Mi stremimo k temu, da bo tak tudi ostal.”
Na Titovem trgu je zbrane nagovorila tudi Julija iz Študentskega društva Iskra. “Omejen dostop do splava najbolj prizadene najrevnejše, saj so jim varne in kakovostne zdravstvene storitve onemogočene. Tako se poglablja razredna neenakost, saj se reproduktivna svoboda spreminja v privilegij bogatih,” je med drugim povedala.
“Koper je bil od nekdaj 'rdeče' mesto. Mi stremimo k temu, da bo tak tudi ostal,” nam je zaupal Martin Kodarin iz Socialistrskega bralnega krožka. “Tukaj smo, ker se zoperstavljamo sistemskemu podjarmljenju žensk s strani nacionalističnih in klerofašističnih skupin,” je še povedal za PN.
Urša Cankar Soares
vodja Pohoda za življenje
“Človek je človek še pred rojstvom. Ima prstke, prstne odtise, se smeji in zeha.”
Udeleženci so se kasneje ob glasnem skandiranju gesel tipa “Ne bit mona, stopi z nami. Ženskam svobodo, z ramo ob rami”, “Naj se vidi, naj se sliši – ženska moč!” in “Božje besede stran od medicinske nege” sprehodili po Kidričevi ulici do Taverne, kjer so odmevala popolnoma drugačna gesla. Prav tam je namreč potekal tako imenovani Pohod za življenje, ki ga prirejajo nasprotniki splava. Shod so v Socialistrskem bralnem krožku oklicali za hipokritskega. “Pohod za življenje pod pretvezo sočutja, žalovanja in ljubezni do nerojenih otrok predstavlja zahrbten in neposreden napad na ženske pravice in samostojnost. S pisanimi baloni v rokah manipulativno objokujejo splav. Ženske, ki so se in se bodo zanj odločile, pa označujejo za morilke. Takšno retoriko lahko razumemo kot obliko nasilja na ženskami. Če jih res toliko briga za življenja, zakaj jim potem ni mar za tisoče umorjenih otrok v genocidu v Gazi?” se sprašuje Daša Sedmak. Shod za obrambo reproduktivnih pravic se je zaključil po krajšem pohodu po Pristaniški ulici z glasnim piskanjem in skandiranjem.
V Taverni pa molitve in baloni
V Taverni pa so medtem odmevala popolnoma nasprotna gesla. Na Pohodu za življenje, ki je tokrat potekal pod geslom “Človek že od spočetja” zbralo okrog . Med udeleženci smo opazili tudi novopečenega koprskega škofa Petra Štrumpfa, ki je z molitvijo otvoril shod, v Koper pa so prišli tudi vidni obrazi stranke Glas za otroke in družine, denimo Aleš Primc, Slovensko demokratsko stranko pa je zastopal evroposlanec Branko Grims.
Daša Sedmak
Socialistrski bralni krožek
“Pohod za življenje pod pretvezo sočutja, žalovanja in ljubezni do nerojenih otrok predstavlja zahrbten in neposreden napad na ženske pravice in samostojnost.”
“Tukaj smo zato, ker je naša dolžnost, da branimo človeško življenje, saj verjamemo, da ima vsako človeško življenje vrednost in dostojanstvo,” je za Primorske novice povedala Urša Cankar Soares. Nerojeni otroci so najbolj ogrožena skupina v naši družbi, je še prepričana. “Človek je človek še pred rojstvom. Ima prstke, prstne odtise, se smeji in zeha,” je še dejala.
“Prišla sem, ker verjamem, da je življenje nekaj najbolj dragocenega in da ga moramo varovati od samega začetka. Vse prevečkrat danes pozabljamo, da obstajajo tudi druge poti, da vsaka situacija, pa naj bo še tako težka, lahko najde rešitev,” pa je povedala upokojenka Marija iz Cerkelj na Gorenjskem, sicer redna udeleženka Pohodov za življenje.
Organizatorji so v Taverni poskrbeli za pester otroški program, razdelili številne pisane balone, molili so, peli in prisluhnili zgodbam žensk, ki imajo izkušnje s splavom ali so o njemu razmišljale. “Splavite se iz Kopra”, pa je bilo medtem slišati z Ukmarjevega trga.
Kmalu so se premaknili tudi na pohod po Kopru, mahali s slovenskimi zastavami in transparenti z napisi “Splav = smrt”, “Hvala mama za življenje”, “Dojenčki so luškani” in “Človeško življenje je nedotakljivo”.
Oba shoda sta potekala pod budnim očesom policije, minila pa sta brez incidentov.
Pohod za življenje se je v Kopru zgodil drugič. Spomnimo, septembra lansko leto so se udeleženci prav tako zbrali v Taverni, na Titovem trgu pa so priredili protishod z geslom “Naše maternice niso odlagališča za vaša mnenja”.