Slovenska predsednica in portugalski predsednik v Piranu z mladimi o soočanju z izzivi in oblikovanju prihodnosti na Mediteranu

Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je skupaj s portugalskim predsednikom Marcelom Rebelom de Souso obiskala vodstvo Sredozemske univerze (EMUNI) v Piranu, kasneje pa sta se srečala s študenti različnih univerz in se z njimi pogovarjala o soočanju z izzivi in oblikovanju prihodnosti na Mediteranu. Oba predsednika sta se strinjala, da so med ključnimi izzivi, s katerimi se morajo sredozemske države spopasti, podnebne spremembe, migracije in ekonomska neenakost.

Po zaključku srečanja s študenti sta si predsednika obeh držav 
skupaj ogledala Piran. Foto: Nebojša Tejić/STA
Po zaključku srečanja s študenti sta si predsednika obeh držav skupaj ogledala Piran. Foto: Nebojša Tejić/STA

PIRAN >Predsednica republike Nataša Pirc Musar je poudarila, da ne potrebujemo več statističnih podatkov, da bi dokazali, da so podnebne spremembe ena največjih težav človeštva, ne le Sredozemlja, ter izpostavila primer ponavljajočih se poletnih požarov v Grčiji.

Vojne škodijo celotni regiji

Stalnica so postale tudi migracije, saj številni migranti še naprej tvegajo in izgubljajo življenja v begu pred neznosnimi življenjskimi razmerami ali revščino v iskanju boljšega življenja v Evropi. Največje tveganje pa predstavlja dejstvo, da več kot 70 odstotkov mlajših od 30 let iz Sredozemlja živi v regiji Bližnjega vzhoda in Severne Afrike (MENA), kjer mnogi izmed teh mladih živijo v izjemno negotovih razmerah. “Pomislite na Gazo. Pomislite na Jemen. Pomislite na Sirijo. Brez proaktivnega pristopa k zagotavljanju miru, blaginje in varnosti obstaja tveganje, da bosta ekstremizem in radikalizem med mladimi pridobila na moči. Seveda obstaja velika verjetnost, da bo tudi Evropa občutila posledice tega,” je izpostavila predsednica.

Oba predsednika sta poudarila, da je edini način za ponovno vzpostavitev blaginje v teh krajih čimprejšnja vzpostavitev miru. Vojne v posameznih delih regije škodijo celotni regiji, zato se mora ubijanje ustaviti, storilci vojnih zločincev pa morajo biti privedeni pred roko pravice.

V razpravi so se dotaknili tudi vprašanja, kako se bo geopolitična pokrajina Sredozemlja razvijala in katere bi morale biti prednostne naloge regionalnega sodelovanja. “Obiskala sem večino sredozemskih držav. Boli me, ko vidim, koliko priložnosti je izgubljenih, koliko življenj in talentov gre v nič v tej čudoviti regiji. Zato nikoli ne bom prenehala zagovarjati miru v regiji, dialoga, medsebojnega spoštovanja in razumevanja.”

Kako in kje lahko Slovenija in Portugalska okrepita sodelovanje?

Mlade je zanimalo tudi, kako in kje lahko Slovenija in Portugalska okrepita sodelovanje z univerzami v južnem Sredozemlju ter kakšno je mnenje obeh predsednikov o ideji razvoja inovacijskih središč in start-up inkubatorjev v sodelovanju med univerzami v Evropi in Sredozemlju, ne le za izboljšanje kakovosti visokega šolstva, temveč tudi za spodbujanje podjetništva. Predsednica je poudarila, da je visoko šolstvo v sredozemski regiji visoko na seznamu prednostnih nalog sodelovanja. Ideja o skupnih inovacijskih središčih in start-up inkubatorjih, ki bi jih ustanovile univerze v Evropi in Sredozemlju, je po njenem mnenju odlična in nujna. Vendar pa je za uresničitev tega cilja treba okrepiti sodelovanje med univerzami ter podjetji na severu in jugu Sredozemlja.

EMUNI je sicer že vzpostavila centre za inovacije in znanje v petih južnosredozemskih državah: v Alžiru, Libanonu, Maroku, Egiptu in Tuniziji.


Najbolj brano