Več brezposelnih in socialnih pomoči
Posledice epidemije na trgu dela in socialnem položaju so že vidne, kar potrjujejo tudi podatki. Na postojnskem uradu za delo je bilo marca 90 odstotkov več na novoprijavljenih brezposelnih kot marca lani. Na CSD Primorsko-Notranjska so samo do sredine aprila zabeležili 84 vlog za izredno denarno pomoč, medtem ko je bilo prve tri mesece povprečje dobrih 100.
Larisa Benassi Foto: Veronika Rupnik Ženko
POSTOJNA, SEŽANA, ILIRSKA BISTRICA
> Direktorica Centra za socialno delo (CSD) Primorkso-Notranjska Kristina Zadel Škrabolje pričakuje, da bodo aprila vloge za izredno denarno socialno pomoč vložili posamezniki, ki se jim je zaradi posledic epidemije močno zmanjšal dohodek oziroma do kriznih dodatkov po interventnem zakonu niso upravičeni (samozaposleni, družine z enim ali dvema otrokoma, ki imajo nizek osebni dohodek in tiste, ki se jim je zmanjšal dohodek zaradi varstva otroka ali čakanja na delo, študentje, ki so ostali brez dohodkov in ne morejo preživeti s 150 evri kriznega dodatka, starši, ki imajo otroka v institucionalnem varstvu in je njihov celoten dohodek namenjen oskrbnini).
Kot opaža, je njihove uporabnike predvsem strah negotovosti. “Starši pa so bili v začetku v stiski zaradi šolanja otrok na daljavo. Težave so bile ne samo v posedovanju računalnika in interneta (en računalnik in več otrok), pač pa tudi v tem, kako otroku pomagati, saj marsikateri starš ne pozna dela z računalnikom. Stiske uspešno rešujemo na individualni ravni,” pravi.
Larisa Benassi vodja postojnske izpostave Ajpesa
“Velika večina tistih, ki so s.p. zaprli, želi dejavnost ponovno zagnati po koncu izrednih razmer.”
Največ brezposelnih iz gostinstva in trgovine
Večanje stik je v prihodnjih mesecih pričakovati zaradi rasti števila brezposlenih. Če je še januarja in februarja prihajalo do sezonskega gibanja brezposelnosti (prenehanje zaposlitev za določen čas), je bil v marcu, kot pravijo na zavodu za zaposlovanje, že opazen vpliv ukrepov za preprečevanje širitve koronavirusa, saj so zabeležili precejšnjo rast novoprijavljenih oseb. V primerjavi s februarjem so se povečale prijave zaradi prenehanja zaposlitve za določen čas, trajnih presežkov, prenehanja poslovanja in stečajev. Marca je bil priliv novoprijavljenih največji iz gostinstva, trgovine, vzdrževanja in popravil motornih vozil in predelovalnih dejavnosti.
Aprila se je priliv še povečal, do 19. aprila je na koprski območni službi že 1041 novoprijavljenih, medtem ko jih je bilo januarja 928. Na drugi strani pa se je povpraševanje že marca, v primerjavi z januarjem in februarjem, prepolovilo.
Na območju sredjeprimorskih občin je brezposelnost marca v primerjavi z marcem lani najbolj poskočila na postojnskem uradu za delo, za kar 90 odstotkov, v primerjavi s februarjem je bila višja za 66 odstotkov, na ilirskobistriškem pa se je marca brezposelnost v primerjavi s februarjem celo nekoliko znižala.
Za pomoč je težko prositi
Sekretarka območnega združenja Rdečega križa Sežana Dora Sedmak opaža, da se število prošenj za pomoč pri humanitarnih organizacijah na tem območju še ni bistveno povečalo, nekaj novih uporabnikov pa se je že obrnilo nanje. Sedmakova to povezuje tudi s še razmeroma kratkim časom od začetka epidemije. “Mogoče so imeli ljudje še nekaj prihrankov, pa niso želeli tako hitro potrkati na naša vrata. Za takšno pomoči ni lahko prositi, sploh če si še do pred kratkim delal in razmeroma normalno živel.” Če so bili doslej med njihovimi uporabniki v glavnem tisti, ki so že doslej prejemali različne socialne transferje, so se namreč zdaj v stiski znašli tudi takšni, ki so čez noč ostali brez zaposlitve ali z nižjimi dohodki, medtem ko so se po drugi strani nekateri življenjski stroški povišali, denimo za hrano. A Sedmakova pravi, da večjega števila prošenj niti od staršev otrok, ki imajo subvencionirano prehrano v šoli, do zdaj ni bilo. Sicer pa se bolj kot tega, da bi otroci ostali lačni, boji drugačnih oblik socialne prikrajšanosti otrok.
Po drugi strani pa so, tako Sedmakova, humanitarne organizacije zabeležile večji odziv donatorjev. “Če smo prej morali tudi sami prositi koga za pomoč, se zdaj donatorji ponudijo sami.”