Bo državni svet izglasoval veto na novelo zakona o zdravstveni dejavnosti?

Državni svetniki bodo na popoldanski izredni seji obravnavali predlog odložilnega veta na novelo zakona o zdravstveni dejavnosti. Predlog veta je vložila skupina svetnikov s prvopodpisanim Markom Zidanškom. Novela je po njihovem mnenju ustavnopravno sporna ter lahko povzroči večjo škodo slovenskemu zdravstvenemu sistemu in predvsem bolnikom.

Novela je po mnenju predlagateljev ustavnopravno sporna. Foto: Marko Vavpotič
Novela je po mnenju predlagateljev ustavnopravno sporna. Foto: Marko Vavpotič

LJUBLJANA > Predlagatelji veta menijo, da sprejeta novela ne uvaja ukrepov, ki bi vodili do skrajševanja čakalnih vrst. Novela po njihovem mnenju prav tako ne bo vodila do boljšega dostopa do zdravstvenih storitev, pač pa v občutljiv in kompleksen sistem uvaja obsežne spremembe in omejitve. Te bodo močno vplivale na delo zdravstvenih delavcev in sodelavcev ter delovanje javnega zdravstvenega sistem, so prepričani.

Menijo, da novela posega v ustavne pravice in svoboščine, kot so prepoved diskriminacije in enakost pred zakonom, pravico do zasebne lastnine, svobodo dela in svobodno gospodarsko pobudo. Pri tem so posebej izpostavili člen, ki se nanaša na omejitve koncesionarjev glede porabe presežkov prihodkov nad odhodki.

Predlog veta bo najprej obravnavala komisija DS za socialno varstvo, delo, zdravstvo in invalide, ki se bo na izredni seji sestala ob 16. uri. DS pa bo predlog veta obravnaval ob 17. uri. Če bo veto izglasovan, bo moral DZ o noveli odločati še enkrat. Pri ponovnem odločanju je zahtevana večina vseh poslancev, torej 46 glasov.

Poslanci DZ so na izredni seji prejšnji teden s 50 glasovi za in sedmimi proti sprejeli novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki razmejuje javno zdravstvo od zasebnega. Novela bo zdravnikom in drugim javnim zdravstvenim delavcem razen v redkih izjemah onemogočila dodatno delo pri zasebnikih, bodo pa lahko pod določenimi pogoji delali v drugih javnih zavodih in pri koncesionarjih. Novelo so podprli poslanci Svobode, SD in Levice. Proti so bili poslanci NSi. Poslanci SDS in nepovezani poslanci, člani stranke Demokrati, pa so sejo obstruirali.


Najbolj brano