(BORZNI KOMENTAR) Deeskalacija? Za koliko časa?

Ameriški predsednik Donald Trump je potrdil, da bodo carine ZDA na kitajske uvoze, ki trenutno znašajo 145 odstotkov, “znatno nižje”. Trump je priznal, da je 145-odstotna carina “zelo visoka” in da bo ta “znatno znižana”. Čeprav ni podal natančnih številk, je poudaril, da končne carine “ne bodo niti približno blizu te številke”.

 Foto: Marko Vavpotič
Foto: Marko Vavpotič

Ta izjava je sledila komentarjem finančnega ministra Scotta Bessenta, ki je označil trenutne carine kot “nevzdržne” in napovedal deeskalacijo trgovinske vojne s Kitajsko. Kljub temu formalna pogajanja med ZDA in Kitajsko še niso stekla, kar pomeni, da konkretni koraki za zmanjšanje carin še niso bili sprejeti.

Predsednik Donald Trump je tudi izjavil, da ne namerava odpustiti predsednika Fed-a Jeromea Powella, kar je pomirilo vlagatelje glede neodvisnosti centralne banke. Čeprav je Powella v preteklosti ostro kritiziral, je poudaril, da to ni razlog za njegovo razrešitev. Powellov mandat, ki se izteče leta 2026, trenutno poteka nemoteno. Trgi so na Trumpovo izjavo reagirali pozitivno.

Medtem pa je Elon Musk napovedal, da bo “občutno” zmanjšal svojo vlogo v ameriški vladi in znova usmeril pozornost na Teslo, potem ko so dobički podjetja v prvem četrtletju močno padli. Kljub temu so Tesline delnice že v predtrgovanju poskočile za pet odstotkov, in to kljub temu, da je podjetje v pričakovanju analitikov glede dobička na delnico in prihodkov.

Skratka, aprilske padce delnic, ki so jih sprožili novi carinski ukrepi, pritiski na neodvisnost Feda in splošna negotovost, so spremljala tudi izrazita nihanja na drugih finančnih trgih. Tečaj EUR/USD je dosegel raven 1,15, zlato je poskočilo na 3.500 dolarjev za unčo, medtem ko so se cene nafte znižale globoko pod 70 dolarjev za sod. Medtem ko je novomeška Krka presenetljivo že nad marčevskimi nivoji, ostaja odprto vprašanje, kdaj nas čaka naslednji val volatilnosti?


Najbolj brano