Paralimpijec Anej Doplihar se je danes srečal z učenci domače devetletke
Šport
30. 05. 2024, 18.21
Danes se je paralimpijec, ročni kolesar Anej Doplihar, srečal z učenci iz svoje nekdanje osnovne šole v Dornberku in odgovarjal na številna vprašanja o svoji športni poti motokrosista in nato športnika invalida. Naslednji paralimpijski pogovor bo v sredo v Vipavi.
Odpri galerijo
Paralimpijec iz Tokia Anej Doplihar. Foto: Igor Mušič
DORNBERK
> Današnje srečanje v športni dvorani Osnovne šole Dornberk je bilo plod dobrega sodelovanja domačega paralimpijca Aneja Dopliharja, osnovne šole in Zveze za šport invalidov Slovenije - Slovenskega paralimpijskega komiteja. Po ogrevalnih vprašanjih Mateje Pintar Pustovrh, nekdanje paralimpijske prvakinje v namiznem tenisu in pozdravnih nagovorov novogoriškega podžupana Antona Hareja ter pomočnice ravnatelja osnovne šole Irene Humar Kobal so se s tribune športne dvorane hitro vsula vprašanja mladih.
Anej - paralimpijec iz Tokia 2021, kjer je bil deveti v ročnem kolesarstvu - je potrpežljivo odgovarjal na vprašanja o svoji pestri športni poti. Njegov vzpon proti zvezdam motokrosa (bil je slovenski pokalni prvak) je leta 2017 prekinila huda dirkaška nesreča, po kateri je končal na invalidskem vozičku. Kariere športnika - invalida se je nato lotil prav tako resno kot prej tiste v motokrosu. Med drugim je povedal, da je na ročnem kolesu celo presegel hitrost, ki se jo običajno na motokrosu doseže z motociklom. Med pripravami v okolici Livigna in Sankt Moritza je na dobri cesti (resda po klancu navzdol) postavil svoj dosedanji hitrostni rekord - 94 kilometrov na uro.
Anej je na letošnjih tekmah svetovnega pokala segel do devetega mesta, a mu v precej hujši konkurenci, kot je bila pred igrami v Tokiu in v težjih razmerah za nabiranje točk za državo (ostal je sam, prej pa so za Slovenijo dirkali trije parakolesarji) ni uspelo osvojiti norme za letošnje paralimpijske igre v Parizu. Ker pa je dokaj visoko uvrščen na svetovni lestvici in ker se vedno dogajajo odpovedi, ostaja upanje, da bo v Pariz odšel s povabilom. Kakšen bo razplet, bo jasno 10. julija.
Doplihar, ki na treningih letno prevozi okoli 17.000 kilometrov, te dni še naprej marljivo vadi, saj želi vzdrževati vrhunsko formo z mednarodnimi tekmami v Italiji, junija bo na državnem prvenstvu startal na zlato odličje in se po tem pripravljal ali za Pariz ali pa za svetovno prvenstvo ročnih kolesarjev.
Naslednji paralimpijski pogovor na Primorskem bo že v sredo ob 11.30 v Vinarskem muzeju v Vipavi. Tam bosta Zveza za šport invalidov in Občina Vipava gostila (skoraj) domačina, paralokostrelca iz Podnanosa, Dejana Fabčiča, ki je olimpijsko normo za Pariz izpolnil. IM