Našli enega največjih diamantov na svetu

V Bocvani so našli enega največjih diamantov na svetu doslej. Gre za neobdelan 2492-karatni dragi kamen, je sporočilo kanadsko rudarsko podjetje, ki je odkrilo dragulj.

Na istem nahajališču je družba Lucara lani našla  1080,1 karatni 
diamant. Foto: Profimedia
Na istem nahajališču je družba Lucara lani našla 1080,1 karatni diamant. Foto: Profimedia

GABORONE > Diamant so našli v rudniku diamantov Karowe na severovzhodu Bocvane, približno 430 kilometrov od glavnega mesta Gaborone, je sporočila družba Lucara Diamond Corp. Ob tem niso navedli vrednosti ali kakovosti diamanta.

Po navedbah podjetja gre za enega največjih neobdelanih diamantov, kar so jih kdaj koli našli. Odkrili so ga z uporabo rentgenske tehnologije. “Navdušeni smo nad najdbo tega izjemnega 2492-karatnega diamanta,” je poudaril predsednik in izvršni direktor družbe Lucara William Lamb.

Največje nahajališče v Sibiriji

Na vzhodu Sibirije so pred več kot desetletjem odkrili največje nahajališče diamantov na svetu, v kraterju, nastalem s padcem meteorita pred 35 milijoni let. Ruski znanstveniki so že v 70. letih tam našli prve diamante, a ker so takrat kopali na drugih mestih in razvijali proizvodnjo sintetičnih diamanatov, so nahajališče obdržali v tajnosti, vse raziskave pa so ustavili. Šele po odstranitvi oznake tajnosti so geologi lahko začeli preučevati lastnosti tega minerala. Znanstveniki predvidevajo, da so zaloge teh diamantov dovolj velike za 3000 let.

Dragoceno najdbo si je ogledal tudi predsednik Bocvane Mokgweetsi Masisi.

Bocvana je ena največjih svetovnih proizvajalk diamantov, ki so njen glavni vir dohodka. Pred najnovejšo najdbo je bil največji diamant iz te države na jugu Afrike 1758-karatni dragi kamen, ki ga je leta 2019 izkopala družba Lucara in ga poimenovala Sewelo. Za največji diamant draguljarske kakovosti, kar so jih kdaj koli našli, velja 3016,75-karatni diamant Cullinan, ki so ga odkrili leta 1905 v Južni Afriki.

Diamanti slove po svojih izstopajočih fizikalnih lastnostih, posebno trdoti in visoki lomnosti svetlobe. Te in druge lastnosti uvrščajo diamant med najuporabnejše minerale v draguljarstvu in v številnih panogah industrije. Dolgo je veljal za najtršo naravno snov, toda znanstveniki so na dnu kraterjev odkrili rudnino lonsdaleit, ki je kar 58-odstotno trša od diamanta. Nastane med padcem meteorita, ko se preoblikuje in utrdi pod izjemno velikim tlakom.

Večino diamantov izkopljejo iz ognjeniških žil, največja nahajališča so v osrednji in južni Afriki. Letno jih izkopljejo 130 milijonov karatov (26.000 kg), skupna vrednost je blizu devet milijard dolarjev.


Najbolj brano