Plus
Kakšen dom je Evropa
Kakšen dom je Evropa

Dve desetletji življenja pod velikim evropskim dežnikom sta Sloveniji prinesli veliko novosti in tudi veliko spoznanj. Vstop je bil spektakularen, nadaljevanje prav tako, takratna najsvetlejša nova evropska zvezdica je hitro napredovala. Morebitno skepso je odrivala zgodba o skupnem domu, vzajemnosti in priložnostih. Le nekaj let je bilo treba, da se je izkazalo, da so si večino najboljših priložnosti prilastili eni, vzajemnost pa je bila od vseh.

7. Val
Slovenija ob vstopu v EU na čelu novink, a druge so potem tekle hitreje
7. Val
Slovenija ob vstopu v EU na čelu novink, a druge so potem tekle hitreje

Slovenija se je ob vstopu v EU, pred 20 leti, evropski družini pridružila v formi, ki je bila boljša od drugih novink. Od povprečne razvitosti v Evropski uniji jo je ločilo 12 odstotnih točk, kar je bil najmanjši zaostanek med vsemi novimi članicami. A pričakovanja, da bo zaostanek hitro izbrisala, se niso uresničila. Druge nove članice, ki so imele slabši izhodiščni položaj, so tekle hitreje. Bo Sloveniji uspelo pospešiti tempo ali bo vedno več novink gledala v hrbet?

Kako smo vstopali in vstopili v EU
7. Val
Kako smo vstopali in vstopili v EU

1. maja 2004 je Slovenija postala polnopravna članica 500-milijonske evropske družine. Hkrati s Slovenijo so v unijo vstopile še Poljska, Češka, Madžarska, Slovaška, Estonija, Latvija, Litva, Malta in Ciper. To je bila največja širitev povezave, tako po številu ljudi kot držav, zato je bila poimenovana kar veliki pok. A slovenska evropska pot od samostojnosti dalje ni bila enostavna, saj je bilo pred mlado državo veliko korakov, preden je lahko postala članica EU, poudarjajo v Predstavništvu Evropske komisije v Sloveniji.