Virtualna gibalna aktivnost - prvi korak do uspešne rehabilitacije

Še tako hude poškodbe in posledice bolezni ne smejo biti razlog za omejevanje gibalne aktivnosti v procesih rehabilitacije in zdravljenja pacientov.

Gibalna neaktivnost je neodvisen in danes že drugi dejavnik tveganja vsesplošne umrljivosti. Lahko se šteje za pandemijo sodobnega časa. Vodi v spremembe na ravni mišic (izguba mase in moči), živčnega sistema (motnje centralne in periferne motorične kontrole) in presnove (motnje oksidativnega metabolizma in inzulinske rezistence).

Danes že vemo, da so posledice gibalne neaktivnosti večje pri starejših, saj se ti, če sploh, povrnejo na izhodiščno stanje izjemno počasi. Ker je kratkotrajna (7-15 dni) gibalna neaktivnost kritično bolnih in pri bolnikih po poškodbi, operaciji, možganski kapi zelo pogosta, ima tovrstno raziskovanje izjemen klinični pomen, veliko pa lahko prispeva tudi k hitri in uspešni rehabilitaciji ter kakovosti življenja pacientov.

Sodobni kineziološki pristopi v preventivi in rehabilitaciji zahtevajo souporabo najsodobnejših tehnologij, kot so IKT (informacijske komunikacijske tehnologije) naprave in skrbno individualiziran načrt pripravljen s strani kineziologa v sodelovanju z drugimi strokovnjaki, predvsem z zdravnikom specialistom, fizioterapevtom in drugimi člani zdravstvenega tima. Tak način rehabilitacije mora temeljiti na preverjenih rezultatih raziskovalnega dela. Multidisciplinaren tim raziskovalcev Inštituta za kineziološke raziskave (IKARUS) Znanstveno-raziskovalnega središča (ZRS) Koper obravnava omenjene težave celostno in v iskanje najboljših rešitev vključuje širok spekter vidikov življenjskega sloga; optimalen hranilni in energijski vnos ter porabo, sinergijo živčno-mišičnih nadzornih mehanizmov, ki omogočajo gibanje, vpliv okoljskih dejavnikov itd.

Z namenom raziskati omenjeno področje in bolje razumeti mehanizme propadanja ob neaktivnosti in bolezni, še bolj pa s ciljem zagotavljanja zgodnjega in uspešnega vračanja v normalno življenje, smo na IKARUS ZRS Koper zastavili in izvedli raziskavo, ki je potekala v okviru projekta X-BRAIN.net (financiran s strani programa Interreg VI-A Italija-Slovenija, št. ITA-SI 0100054) v sodelovanju s partnerji Splošna bolnišnica Izola, Universita degli Studi di Trieste - Dipartimento di Scienze Mediche, Chirurgiche e della Salute in Azienda Sanitaria Universitaria Giulino Isontina. V raziskavo popolne gibalne neaktivnosti (ang.: bedrest) smo povabili skupino starejših moških preiskovancev, ki so za namene raziskave pod budnim nadzorom raziskovalcev in zdravstvenega osebja ležali 10 dni v postelji v Splošni bolnišnici Izola.

Kaja Teraž

Inštitut za kineziološke raziskave ZRS Koper

Prof. dr. Rado Pišot

Inštitut za kineziološke raziskave ZRS Koper


Najbolj brano